Czytaj recenzje odżywek i suplementówwordpress review theme wordpress affiliate theme review theme affiliate theme wordpress review themes wordpress affiliate themes review themes affiliate themes

Jak działają aminokwasy BCAA?

Aminokwasy dzielą się na dwa rodzaje – wyróżniamy aminokwasy proste oraz rozgałęzione. Z tych dwóch typów, każdy jest istotny dla naszego organizmu, ale znacznie bardziej popularne i stosowane przez osoby wykonujące obciążające treningi są aminokwasy rozgałęzione określane mianem aminokwasów BCAA.

Na czym polega ich sukces?

BCAA czyli aminokwasy rozgałęzione zasłużyły na taką nazwę właśnie poprzez rozgałęzione łańcuchy z jakich się składają. To właśnie one są najczęściej spotykanymi składnikami odżywek mających za zadanie zbudowanie beztłuszczowej masy ciała, co dzieje się poprzez pobudzenie syntezy białek i zwiększaniu produkcji hormonów anabolicznych, a więc budulcowych. Z tego właśnie powodu aminokwasy BCAA stosuje się przede wszystkim w kulturystyce – kulturyści wiedzą jakie mają one znaczenie, dlatego dostarczają je razem z posiłkiem, ponieważ organizm samodzielne nie jest w stanie ich zsyntetyzować. Dzięki temu mięśnie zostają wyposażone w energię i nie odczuwają takiego zmęczenia oraz nie ulegają tak rozpadowi podczas wytężonych ćwiczeń.

Konkretne działanie aminokwasów BCAA

Aminokwasy BCAA, do których zalicza się przede wszystkim izoleucynę, leucynę i walinę stanowią aż jedną trzeci białka mięśniowego. Stanowią też podstawę dwóch innych aminokwasów, a konkretnie alaniny i glutaminy, wpływając na ich uwalniani w czasie treningu tlenowego. W przypadku zażywania nieodpowiednich węglowodanów, BCAA pomagają utracić zbędną tkankę tłuszczową. Jednak ich podstawowe działanie to anabolizm i przeciwdziałanie katabolizmowi, czyli rozpadowi mięśni, co podczas ćwiczeń paradoksalnie dzieje się zawsze.

Zalecane dawki

Aminokwasy powinny być dostarczane do organizmu razem z posiłkiem, czyli z węglowodanami z wcześniej wspomnianego powodu – organizm ludzki nie syntetyzuje ich. Istotne znacznie ma dawkowanie – wbrew pozorom tym wypadku zaleca się przyjmowanie dawki minimalnej, a wiec 10 gramów. Pod żadnym pozorem nie powinno się samodzielnie zwiększać dawkę – lepiej jest stosować dawkę minimalną i słuchać zaleceń producenta.

Plusem jest, że odżywki te mogą być stosowane jako dodatek do innych odżywek, na przykład kreatyny. A czy warto? Owszem, bowiem osoby przyjmujące aminokwasy twierdzą, że charakteryzują się znacznie większą siłą chwytu oraz przyrostem tkanki mięśniowej i szkieletowej.

Napisz komentarz