Czytaj recenzje odżywek i suplementówwordpress review theme wordpress affiliate theme review theme affiliate theme wordpress review themes wordpress affiliate themes review themes affiliate themes

Co to są węglowodany?

Węglowodany są cały czas obecne w naszej diecie, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę czym one są, w jakich produktach się znajdują i jaką pełnią rolę w naszym organizmie. Otóż węglowodany są  organicznymi związkami chemicznymi, zwanymi potocznie cukrami. Dzielimy je na węglowodany proste, z których najbardziej znane to glukoza i fruktoza oraz węglowodany złożone, z których najbardziej znana jest skrobia.

Można powiedzieć, że węglowodany, poza wodą, są najważniejszymi związkami w organizmie i pełnią w nim bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim odpowiadają za dostarczanie organizmowi energii. Ponadto węglowodany służą jako materiał zapasowy oraz pełnią funkcję transportową i budulcową.  Jako, że węglowodany są podstawowym źródłem naszej energii musimy nasz organizm zaopatrzyć w odpowiednią ilość tych związków.

Węglowodany spożywamy w codziennej diecie wraz z takimi produktami jak produkty mączne, zwłaszcza pieczywo, cukier i jego produkty go zawierające, czy też w warzywach i owocach. Uważa się, że z węglowodanów powinna pochodzić przynajmniej połowa energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie ilość jest tu najważniejsza, a rodzaj węglowodanu występującego w danym produkcie spożywczym.

W naszej diecie powinno być jak najmniej prostych, tzw. „złych” węglowodanów, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, a organizm nie jest w stanie ich spalić, więc nadmiar się odkłada w postaci tłuszczu i tak tyjemy. Ale musimy też wiedzieć, że są „tzw. „dobre” węglowodany, które długo się wchłaniają z przewodu pokarmowego i nie powodują odkładania „sadełka”.

Ale jak jest ze sportowcami i osobami wykonującymi duży wysiłek fizyczny? U nich węglowodany szybciej się spalają i trzeba im dostarczyć ich dużo więcej. Musieliby pochłaniać ogromne porcje jedzenia, żeby węglowodany dostarczyły wystarczająco energii. Na szczęście pojawia się coraz więcej odżywek węglowodanowych. Odżywki węglowodanowe pozwalają na szybkie uzupełnienie tego węglowodanu i dostarczenie organizmowi potrzebnej energii.

Napisz komentarz